logo

Çocuklar ve Filmler

İster sinemada, ister evimizde TV, DVD veya bilgisayarda film seyretmek pek çok kişinin severek yaptığı bir aktivite. Pek çok evde aile üyelerinin ortak geçirdikleri zaman diliminin önemli bir kısmını film seyretmek oluşturuyor. Film seyretmek cocuklar ve ergenler için oldukça eğlenceli olabilir. Bununla birlikte ebeveynler sinemada veya evde film seyretmeyi planlarken aşağıdaki konuları dikkate almalıdırlar:

* Sinemaya gitmek çocuklar için heyecan verici olsa bile seyredilen film yüksek ses, korkutucu, üzücü sahneler nedeniyle çocuğu kaygılandırabilir

* Küçük çocuklar gerçekle gerçek olmayanı ayırd edemezler ve anlatılınca da anlamakta güçlük çekebilirler. Örneğin filmde bir annenin öldüğünü veya çocuğun başına kötü şeylerin geldiğini seyrettiğinde günlerce üzülebilir.

* Bazı çocuklar sinema veya tiyatronun karanlık ortamını yanlarında ebeveynleri olmasına rağmen tolere edemeyebilirler.

* Cinselik, vahşet, madde kullanımı, saldırgan bir dilin ağırlıklı olarak sergilendiği filimler çocuk ve ergenleri olumsuz etkileyebilir. Unutulmamalıdır ki pek çok film çocuklar için uygun değildir.

* Büyük çocuklar ve ergenler bazen filmlerde gördükleri tehlikeli şeyleri taklit edebilirler.

* Çocukların odasında TV, VCR veya DVD gibi amkinelerin bulunması çocukların erişkinlerin gözetimi olmadan film seyretmelerine neden olur.

* Filmler çocuk bakıcısı olarak kullanılmamalıdır.

* Ebeveyn filmin çocuğuna uygun olup olmadığından emin değilse önce kendi seyretmelidir.

Ebevynler için öneriler:

  • Filmi mutlaka araştırın
  • Üzücü veya korkutucu sahneleri önce tartışın
  • Çocuğunuz üzüldü veya korktuysa filmi kapatın veya sinemadan çıkın
  • Ergen çocuğunuz sinemada siz olmadan filme gidecekse çocuğunuzun olgunluğuna ve gideceği arkadaşlarına göre karar verin
  • Ebeveynler çocuklarının film seyretme deneyimleri sırasında aktif katılımcı olmaları gerektiğini unutmamalıdırlar.

Kaynak: American Academy of Child and Adolescent Psychiatry